Areas of expertise

A selection of research areas within which staff have demonstrated expertise. Further information on the research activities of individual staff members is available on their profiles, which are linked to their names.

Field

Academic staff member

Aegean Bronze Age Archaeology and Architecture (Minoan Crete, Mycenaean Greece, & the Cyclades) Louise Hitchcock
Archaeological theory Louise Hitchcock
Archaeology of the ancient Near East, especially Anatolia and Caucasus Antonio Sagona
Archaeology of the Black Sea, Anatolia and Europe in the 1st millennium BC Gocha Tsetskhladze
Archaeology of the ancient Near East and Egypt Andrew Jamieson
Comparative history (Greece and China) Hyun Jin Kim
Conservation and interpretation of archaeological sites, high temperature industries and the study of ceramics Andrew Jamieson
Cypriot archaeology Louise Hitchcock
Ethno-archaeological research Andrew Jamieson
Gender theory K.O. Chong-Gossard
Louise Hitchcock
Greco-Roman ethnography Hyun Jin Kim
Greek archaeology and history of the Archaic and Classical periods Gocha Tsetskhladze
Greek colonisation Gocha Tsetskhladze
Greek history (Herodotus) Hyun Jin Kim
Greek tragedy, specifically the gendered use of language in Euripides K.O. Chong-Gossard
Greeks and non-Greeks Hyun Jin Kim
Historical archaeology Andrew Jamieson
The interpretation of archaeological sites, high temperature industries and the study of ceramics Andrew Jamieson
Ideology in Roman culture, Roman myth and self-identity Parshia Lee-Stecum
Israelite & Philistine Architecture Louise Hitchcock
Latin pedagogy K.O. Chong-Gossard
Magic in the Greco-Roman world Parshia Lee-Stecum
Roman poetry of the Augustan period (especially Roman erotic elegy) Parshia Lee-Stecum
Roman prosopography K.O. Chong-Gossard
Romans and non-Roman in Late Antiquity Hyun Jin Kim
Senecan Drama K.O. Chong-Gossard

Name

Email

Research/ Professional practice/ Teaching areas

Associate Professor Robyn Sloggett

rjslog@unimelb.edu.au

Cultural materials conservation that focus on the materials and techniques of artists (particularly in Australia and South East Asia), ethical and philosophical issues in cultural materials conservation, and the development of scientific techniques for conservation.

Marcelle Scott

mmscott@unimelb.edu.au

Conservation ethics; preventive conservation; interdisciplinarity and conservation pedagogy; sustainability in conservation.

Jude Fraser

jafraser@unimelb.edu.au

Conservation of paper and photographs, preventive conservation, collection surveys and conservation management plans, disaster preparedness planning and disaster recovery

Caroline Fry

cmfry@unimelb.edu.au

Conservation of paintings, colour in art, public outreach, Australian art and artists

Katy Glen

kglen@unimelb.edu.au

Paper conservation; photograph conservation; characterisation of digital prints; materials and techniques of printmaking

Cushla Hill

cushla@unimelb.edu.au

Conservation of paintings, conservation pedagogy, contemporary art

Holly Jones-Amin

hollyj@unimelb.edu.au

Objects conservation, cross cultural engagement, archaeological and ethnographic cultural materials, conservation pedagogy, exhibition and storage solutions, immovable heritage

Vanessa Kowalski

v.kowalski@unimelb.edu.au

Cultural Materials Conservation - specializing in easel paintings,
Conservation Treatment of Modern and Contemporary paintings, Conservation analysis for Art History, Scientific analysis of artwork

Sophie Lewincamp

lews@unimelb.edu.au

Conservation of works on paper and other supports, Middle Eastern Manuscripts, digitisation of collections, conservation pedagogy

Libby Melzer

eamelzer@unimelb.edu.au

Conservation of works of paper, Medieval manuscripts, parchment, non destructive analysis of works on paper,

Petronella Nel

pnel@unimelb.edu.au

Characterisation of adhesives used on archaeological pottery, use of non-invasive techniques like micro-XRD, & FTIR-ATR, Chemistry collections,  development of analytical techniques in conservation, Daylight fluorescent pigments

Catherine Nunn

cnunn@unimelb.edu.au

Conservation of easel paintings, egg-tempera retouching, materials analysis of pigments and binders, the materials and techniques of Emanuel Phillips Fox

Tim Ould

tould@unimelb.edu.au

Cultural materials conservation policy, digitisation of tangible and intangible heritage,

Briony Pemberton

brionyp@unimelb.edu.au

Paper conservation
Wallpaper conservation
Stain reduction of paper-based material
Artists' Materials and techniques

Nicholas Selenitsch

nase@unimelb.edu.au

Archival documents, maps, 19th century plans, contemporary art practice

Nicole Tse

nicoleat@unimelb.edu.au

Conservation of Paintings, characterisation of art materials in tropical climates, deterioration and tropical climates, non destructive testing with laser technologies, twentieth century paintings in Southeast Asia, transfer of cultural practices

Field

Academic staff member

Aboriginal History Andrew May
American History David Goodman
Barbara Keys
Asian History Antonia Finnane
Kate McGregor
Australian History Andrew May
Joy Damousi
Kate Darian-Smith
David Goodman
Sean Scalmer
Biography and Autobiography Andrew May
Catherine Kovesi
Business History Andrew May
Chinese History Antonia Finnane
Colonialism Andrew May
Kate Darian-Smith
Antonia Finnane
David Goodman
Kate McGregor
Richard Pennell
Crime, policing, punishment, violence Andrew May
Joy Damousi
Cultural Tourism Andrew May
Diplomatic and International History Barbara Keys
Education History Steve Welch
Environmental History Andrew May
Steve Welch
Ethnicity, race relations, ethnic identity Andrew May
Kate Darian-Smith
European History, Early Modern Catherine Kovesi
European History, Modern Steve Welch
Family & Kinship Studies Catherine Kovesi
Famine, death, disasters Andrew May
Feminist history and critical theory Joy Damousi
Film and Radio History Joy Damousi
David Goodman
Food, drink, temperance Andrew May
Catherine Kovesi
Gender History Joy Damousi
Kate Darian-Smith
Antonia Finnane
Kate McGregor
German History, Modern Steve Welch
Heritage conservation Andrew May
Kate Darian-Smith
History and New Media Andrew May
Holocaust, genocide Steve Welch
Human Rights Barbara Keys
Kate McGregor
Immigration History Andrew May
Kate Darian-Smith
Indonesian History Kate McGregor
Intellectual History David Goodman
International Relations Barbara Keys
Irish History Elizabeth Malcolm
Islamic History Richard Pennell
Italian History, Renaissance Catherine Kovesi
Jewish History Dvir Abramovich
Latin American History Barbara Keys
Labour History Sean Scalmer
Material Culture and Museology Andrew May
Kate Darian-Smith
Antonia Finnane
Catherine Kovesi
Medicine, mental illness Joy Damousi
Medieval History Catherine Kovesi
Mediterranean History Richard Pennell
Catherine Kovesi
Memory Joy Damousi
Kate Darian-Smith
Kate McGregor
Middle East History Richard Pennell
Missionary History and Colonialism Andrew May
Catherine Kovesi
Museum Studies Andrew May
Kate Darian-Smith
Kate McGregor
Nationalism Kate Darian-Smith
Kate McGregor
Natural History and Colonial Science Andrew May
North African History Richard Pennell
Oral History Andrew May
Joy Damousi
Kate Darian-Smith
Piracy Richard Pennell
Popular Culture Andrew May
Kate Darian-Smith
Antonia Finnane
Catherine Kovesi
Public and Applied History Andrew May
Religious History Catherine Kovesi
Kate McGregor
Renaisssance History Catherine Kovesi
Sexuality, History of Joy Damousi
Social History Andrew May
Stuart Macintyre
Social Movement History Sean Scalmer
Socio-legal History Catherine Kovesi
Southeast Asian History Kate McGregor
Sport History Andrew May
Barbara Keys
Sean Scalmer
Theatre, History of Andrew May
Travel History Richard Pennell
Urban History and Public Space Andrew May
Antonia Finnane
Sean Scalmer
Victorian and Regional History Andrew May
David Goodman
Violence Kate McGregor
War and Military History, Pacifism Kate Darian-Smith
Joy Damousi
Kate McGregor
Sean Scalmer
Steve Welch
Women's/Gender History Kate McGregor

Field

Adacemic staff member

19th and  20th Century Continental

Kristian Camilleri

Australian History

James Bradley

Biography and Autobiography

James Bradley
Gerhard Wiesenfeldt

British History

James Bradley

Colonialism

James Bradley

Contemporary environmentalism and the role of the sciences

Helen Verran

Communications Technologies

Michael Arnold

Crime

James Bradley

Community Informatics (Technology in community contexts)

Michael Arnold

Cultural History

Gerhard Wiesenfeldt

Darwin, Darwinism and Evolution

James Bradley

Digital Research Methods

Michael Arnold
James Bradley

Empirical Methods

Michael Arnold

Ethnographic methods

Helen Verran

European History, Early Modern

Gerhard Wiesenfeldt

Family and Kinship Studies

Gerhard Wiesenfeldt

Film and Radio History

Gerhard Wiesenfeldt

Health Informatics (Technology in Health Contexts)

Michael Arnold

History of Science

Gerhard Wiesenfeldt

History of Early Modern Philosophy

Gerhard Wiesenfeldt

History of Universities

Gerhard Wiesenfeldt

Intellectual History

Gerhard Wiesenfeldt

History and New Media

James Bradley

Medicine and Mental Illness

James Bradley

Memory

Gerhard Wiesenfeldt

Natural History and Colonial Science

James Bradley

Philosophy of Science

Gerhard Wiesenfeldt
Kristian Camilleri

Postcolonial science studies focussing on Aboriginal Australian and African contexts

Helen Verran

Science and Romanticism

Gerhard Wiesenfeldt

Social History

James Bradley

Social Studies of Technology

Michael Arnold

Sociology of Technology

Michael Arnold

Sport History

James Bradley

Technology in domestic contexts

Michael Arnold

Technology in Educational Contexts

Michael Arnold

Theoretical and methodological issues in science studies

Helen Verran

Urban Informatics (Technology in urban contexts)

Michael Arnold

Key areas

Principal areas of specialisation in The Program in Jewish Culture and Society include:

  • Modern Hebrew language
  • Modern and contemporary Hebrew literature
  • Modern and contemporary Jewish literature in English and English translation
  • Biblical prose and poetry
  • Post-Biblical Hebrew literature
  • Education in Australian and Jewish day schools
  • Second language teaching and acquisition
  • The representation of European (especially German and Austrian) Jewry in 20th Century Hebrew literature
  • Holocaust literature
  • Inter-faith relations
  • Jewish History
  • The study of contemporary Antisemitism
  • Israel-Diaspora relations
  • The Arab Israeli conflict
  • Israeli history
  • The culture of the modern state of Israel
  • Israeli society
  • Israel and Jewish film

Academic staff

  • Dr Dvir Abramovich, director
  • Associate Professor Ziva Shavitsky, principal academic fellow

 

Field

Academic staff member

Aesthetics

Christopher Cordner
John Armstrong (Business)

Ancient Philosophy

Brian Scarlett (emeritus)

Applied Ethics

Christopher Cordner
Tony Coady (CAPPE)
Andrew Alexandra (CAPPE)
Doris Schroeder (CAPPE)
Peter Singer (CAPPE)
Francesca Minerva (CAPPE)
Igor Primoratz (emeritus CAPPE)

Asian Philosophy

Graham Priest
Karen Jones

Feminist Philosophy

Karen Jones
Lael Weis (Law)

Epistemology

Howard Sankey
Dana Goswick
Karen Jones
Tony Coady (CAPPE)
Bruce Langtry (emeritus)

Ethical theory

Christopher Cordner
Karen Jones
François Schroeter
Andrew Alexandra (CAPPE)
Tony Coady (CAPPE)
Brian Scarlett (emeritus)
Douglas Adeney (emeritus)

History of Early Modern Philosophy

Gerhard Wiesenfeldt (HPS)

Metaethics

François Schroeter
Karen Jones
Laura Schroeter

Metaphysics

Dana Goswick
Graham Priest
Howard Sankey
Bruce Langtry (emeritus)

Moral Psychology

Karen Jones
François Schroeter
Christopher Cordner
Neil Levy (Florey Neuroscience Institute)

Philosophical logic

Graham Priest
Greg Restall

Philosophy of Language

Greg Restall
Laura Schroeter

Philosophy of Law

David Wood (Law)
Lael Weis (Law)
Andrew Alexandra (CAPPE)
Igor Primoratz (emeritus CAPPE)

Philosophy of Mind

Laura Schroeter
Neil Levy (Florey  Neuroscience Institute)
Brian Scarlett (emeritus)

Philosophy of Religion

Greg Restall
Bruce Langtry (emeritus)

Philosophy of Science

Howard Sankey
Dana Goswick
Kristian Camilleri (HPS)

Political Philosophy

Dan Halliday
Tony Coady (CAPPE)
Andrew Alexandra (CAPPE)
Doris Schroeder (CAPPE)
Peter Singer (CAPPE)
Igor Primoratz (emeritus CAPPE)
Jeremy Moss (Social Justice Initiative)
Michael McGann (Social Justice Initiative)
David Wood (Law)
Lael Weis (Law)

19th &  20th Century Continental

Andrew Inkpin
Christopher Cordner
François Schroeter
Graham Priest
Kristian Camilleri (HPS)